Jak do Bojovníka s blokem?

28.02.2023

Blok jako pomůcka pro jógovou praxi má široké využití. Tato levná a přitom užitečná krychlička nám pomáhá dosáhnout pohodlí v sedu, dotáhnout pozice tam, kde nám zkrácení svalových řetězců nedovolí jejich plné provedení, pomáhá i při restorativních pozicích, když podepřením končetin zajistí to pravé pohodlí. 

Poměrně málo se ale využívá v pozicích nákročných. Přitom právě u pozic bojovníků (a jim podobných) může -  spolu se zdí - nabídnout krásné řešení obvyklých potíží. 

To, co nás u nákročných pozic často trápí, je nestabilita. Tyto poměrně labilní pozice vyžadují poctivou práci s tlakem dolních končetin od podložky. Ale i přes dobré odtlačení můžeme my, nebo naši klienti, ztrácet "půdu pod nohama", když se naše kotníky a kolena začnou vtáčet. A právě v takové chvíli přijde vhod blok. Vložením bloku mezi koleno a zeď efektivně stabilizujeme přední koleno tak, aby tělo dokázalo vnímat místo opory. Blok samozřejmě nenahradí kvalitní práci chodidel, ale velmi dobře ji doplní. Klientům jemně a efektivně pomůže procítit, kde je místo pro koleno, zpevní svaly stehen a ujistí praktikanta jógy ve správnosti provedení. 

Pro tuto praxi jsou nejvhodnější bloky pěnové, lehké. Bambusové nebo dřevěné bloky mají své využití v jiných pozicích. 


TIP: Více inspirace pro využití pomůcek v jógové praxi najdete na semináři JÓGA A POMŮCKY

Text: Veronika Kozlová

Fotografie: Robert Šereš

© 2023 DO-FORMY
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky