Aromajóga a bezpečnost

21.03.2023

Práce s éterickými oleji by měla vždy splňovat stejná kritéria, jako jakákoliv jiná práce s chemikáliemi nebo léčivy. Samozřejmostí je uchovávání olejíčků mimo dosah dětí.

Je třeba vědět, který olej se smí aplikovat neředěný, a naopak který se musí hodně ředit, aby nevzniklo podráždění kůže. U horkých (velmi silných, dráždivých) esenciálních olejů může dojít při špatné manipulaci dokonce k popáleninám 2. stupně. Mezi takové oleje patří například skořice nebo oregano. 

Vnitřní užívání éterických olejů je v ČR zakázáno, navzdory mnohým tipům na internetu (například zmiňované oregano bývá doporučováno proti nadýmání, přední aromaterapeuté se ale od takového užívání distancují). 

Je také třeba znát a respektovat konkrétní kontraindikace jednotlivých EO. Například levandule lékařská by se neměla používat u osob s velmi nízkým krevním tlakem – neznamená to však, že by se neměla používat k léčbě a hojení ran/oděrek/spálenin, ale znamená to, že by si nízkotlaký člověk neměl dělat například levandulové koupele. 

Esenciální oleje je třeba vždy ředit (výjimka je levandule a tea tree, které lze za určitých podmínek použít i neředěné). Zvláště je pak třeba dávat pozor na oleje fotosenzitivní (citlivost na sluneční paprsky – mohou způsobovat podráždění kůže při pobytu na slunci), a sice třezalka a všechny citrusové oleje kromě zelené mandarinky.

CO DĚLAT PŘI PODRÁŽDĚNÍ NÁSLEDKEM ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ?

Pokud vaše pokožka na nějaký esenciální olej zareaguje podrážděním, či se vám dokonce nedopatřením dostane EO do očí, rozhodně se nepokoušejte o vyplachování vodou. Situaci byste akorát zhoršili, jelikož přidáním vody se agresivita esenciálního oleje ještě zvýší. Nejvhodnější je vyplachovat/oplachovat čistým rostlinným olejem, třeba mandlovým (promyslete, zda by nestálo za to mít doma jemný mandlový olej). Pokud by ale potíže přetrvávaly, rozhodně se poraďte se svým lékařem nebo ho rovnou navštivte. 

Při nechtěném požití většího množství esenciálního oleje u dospělých a vždy při požití u malých dětí neprodleně navštivte lékaře a lahvičku s olejem si vezměte s sebou. Pro neutralizaci esenciálních olejů v žaludku vypijte mléko nebo smetanu – obojí rozpouští esenciální oleje. 

V pochybnostech je vhodné volat na toxi linku (i při otravě chemikáliemi) a doptat se na vhodnost dalšího postupu: 224919293 nebo 224915402.

Pokud Vás aromaterapie zaujala a chcete využívat sílu éterických olejů v jógové praxi, doporučujeme naučit se používat oleje bezpečně a efektivně. Například na našem semináři Aromajóga

© 2023 DO-FORMY
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky